Błędy w testach na prawo jazdy. Ministerstwo odpowiada

Całkiem możliwe, że twoje testy na prawo jazdy posiadają nieprawidłowy klucz odpowiedzi. Jak to możliwe, skoro ministerstwo opublikowało całą bazę pytań? To proste. Baza pytań w teście na prawo jazdy jest jawna, nie opublikowano jednak klucza do niej, z tym wydawcy muszą radzić sobie sami.

Czytaj też: Egzamin teoretyczny, czyli jak zdać testy na prawo jazdy?

Testy na prawo jazdy z błędem

Chodzi o pytanie dotyczące możliwości zawrócenia. Pytanie brzmi: "Czy w tej sytuacji wolno Ci zawrócić?"


Ilustracja z oficjalnej bazy pytań na prawo jazdy

Pierwszy rzut oka i widać TIR-a nadjeżdżającego z górki w odległości ok 300 metrów. Znaki poziome w tej sytuacji nie mają nic do rzeczy, ale sytuacja wyraźnie nie przemawia za tym, aby zawrócić, kłóci się też z artykułem 22. ust. 6. ustawy prawo o ruchu drogowym, który mówi:

Zabrania się zawracania:
1) w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;
2) na autostradzie;
3) na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego;
4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.

Zawracanie w tej sytuacji wyraźnie zagraża bezpieczeństwu i utrudnia ruch na drodze. Wielu wydawców jednak argumentowało, że znaki drogowe nie zabraniają zawracania i dopuszczało zawrócenie pod nosem nadjeżdżającego TIR-a.

Kursanci zdezorientowani

Kursanci bardzo szybko zareagowali na bład szukając pomocy na forach czy u innych wydawców. Tylko jeden wydawca testów na prawo jadzdy (wykluczający zresztą mozliwość zawrócenia w przedstawionej sytuacji) postanowił wystosować oficjalne zapytanie do ministerstwa. Przecież każdej firmie sprzedającej testy na prawo jazdy zależy na dostarczeniu produktu o najwyższej jakości - zrobił to tylko jeden.

Odpowiedź Komisji Weryfikacyjnej

...była błyskawiczna. Publikujemy ją poniżej.

komisja weryfikacyjna testy na prawo jazdy
Stanowisko Komisji Weryfikacyjnej

 

Dla uspokojenia:

  1. Testy na prawo jazdy w WORD posiadają prawidłowy klucz odpowiedzi. Oczekiwania odpowiedź na pytanie brzmi NIE i taka odpowiedź powinna znaleźć się w Waszych testach na prawo jazdy.
  2. Zweryfikuj swoją wiedzę w sprawdzonej pełnej bazie pytań: testy na prawo jazdy. Baza pytań posiada pełne uzasadnienie wszystkich odpowiedzi.
  3. Jeśli nie masz pewności co do zasadności odpowiedzi - zadaj pytanie na forum wsparcia dla kursantów.
Image: