Oblanie egzaminu za ekojazdę

Egzamin na prawo jazdy możesz oblać za brak umiejętności ekojazdy. Jej elementy możesz znaleźć nawet w testach na prawo jazdy. Jak egzaminatorzy oceniają to zadanie egzaminacyjne?

Ekojazda (czy jazda energooszczędna) nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Dobrze przeprowadzone szkolenie w nauce jazdy pozwoli Ci nie tylko nie oblać za ekojazdę, ale też najzwyczajniej nauczy Cię jak rozsądnych nawyków za kierownicą.

arkusz egzaminacyjny
Arkusz egzaminacyjny

Co oceniają egzaminatorzy?

Element eko jazdy

  • Arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu na prawo jazdy. Pozycje 32 i 33 odnoszą się do ekojazdy. Aby rozpocząć hamownie silnikiem wystarczy po prostu… puścić pedał gazu a samochód posłusznie zacznie zwalniać. Ważne jest też, aby do skrzyżowanie nie dojeżdżać na wciśniętym sprzęgle.
  • Zmieniaj bieg w zakresie obrotów silnika 1800-2500. Oczywiście nie zawsze (właściwie mało kiedy) jest czas na precyzyjne sprawdzanie obrotów silnika. Zmianę biegu na wyższy wykonuj „na słuch”. Łatwo powiedzieć, jeszcze trudniej napisać  Zmianę biegów należy dokonać możliwie szybko, stosownie do prędkości z jaką poruszasz się. Z całą pewnością „przepiłowanie” skrzyżowania na jedynce nie spodoba się egzaminatorowi
  • Wrzucenie 4 biegu przed osiągnięciem prędkości 50 km/h. Jak sama nazwa wskazuje. Współczesne samochody mają przynajmniej 5 biegów, a niektóre 6. Z całą pewnością 4. bieg należy włączyć podczas jazdy miejskiej, czasem nawet wymagane jest włączenie 5. biegu – gdy sytuacja tego wymaga

 

Image: